Sağlıkta Şiddet Yasası İnsanlığın Utanç Yasasıdır!

Yıllarca 112 ve acilde çalışmış bir hekim olarak Konya Seydişehir Gevrekli Mahallesinde yaşanan bu olayı duyduğum anda hem memleketim hem insanlık adına bir kez daha derin bir üzüntü duydum.(Ambulans 25 km ilk bir arrest vakasına 9-10 dakikalık bir ortalamada varır. Hasta yakınları nerede kaldınız diye sağlık ekibine taşlı sopalı saldırır, ekip can güvenliği endişesiyle olay yerinden kaçar, ardından 5 araç ambulansı takip edip önünü kesmeye ve saldırmaya kalkar bu arada müdahale edilemeyen hasta ölür …)

Tarihten bu yana en ilkel kabilelerden en gelişmiş ülkelere kadar el üstünde tutulan şifacı-doktor-hekimler, ne oldu da dünyada eşi benzeri görülmeyen bir şekilde şiddete maruz kalmakta. Hangi sağlık çalışanı arkadaşımıza sorsak çalışırken karşılaşma ihtimali yüksek olan bir şiddet olayı yaşamaktan endişe içinde görevini yapıyor. Psikolojide “ Çalışma Hayatında Şiddet Görme Fobisi” isimli yeni bir rahatsızlığın araştırma ve tez konusu olup tüm dünya bilimine Türkiye’den tanımlanıp hediye edilmesi an meselesi.

Ambulansa yol vermeyen, uyarı için çalan siren sesini hiçe sayan sizlersiniz, sonra geç kaldı diye şiddet uygulayan sizler..

Tansiyonumu bir ölçün diye ambulansı çağıran, meşgul eden sizlersiniz ve sağlık ekibi sizin tansiyonunuzu ölçerken başka bir yerde araç içinde kurtarılmayı bekleyen kazazedenin hakkına geçen sizler…

Grip olmuş acile gelmiş nerde bu doktor diye bas bas bağırıp camı çerçeveyi indirirken hiç mi aklınıza gelmez yanınızda ağlayan kişinin kalbi durmuş yakınına müdahale ettiğimiz..

Ölürse doktordan kurtulursa Allah’tan mantığınızla siz insanlığınızı nasıl oldu da yitirdiniz..

Vatan millet diye bas bas bağıran sizler ambulansın acil servisin camlarını kırıp çalışanları darp ederek mi vatansever oluyorsunuz?

Hangi insan evladı acısı olan bir insanın acısını dindirmek istemez, yarasını sarmak istemez, yahu müslüman bir ülkenin müslüman insanları olarak hangi insan evladı hem de bunun ilmini görmüş meslek edinmiş sağlık çalışanları kurtarmak yerine öldürmek ister..

Aklım beynim durmuş, kalbim ise fena halinden sızlamakta. Mesai sonu evimize sağ salim gidebilelim diye, Sağlıkta Şiddet Yasası çıksın diye sendikalarla derneklerle tabip odaları ile bireysel kendi çabalarımızla bin bir takla atıyoruz.

Benim açımdan ne mi? Sağlıkta Şiddet Yasası dediğimiz şey dünya insanlık tarihine geçecek bir utanç yasası olacaktır. Müslüman bir ülkede hastalara şifa dağıtan sağlık personelleri görevini yaparken hastalar ve yakınları tarafından şiddete maruz kalmasın diye umuyoruz ve istiyoruz ki devlet yasa çıkaracak. Ve tüm ülke genelinde neredeyse her gün bir sağlıkta şiddet vakası yaşanmaya devam edecek. Nerede? Müslüman bir ülkede. Sorgulayın derim! Kendinizi, imanınızı, insanlığınızı, ya yalan yanlış şeylere inanıyorsunuz ya da kalbiniz kurumuş…

Tüm bu yaşanan şiddet olaylarında vefat eden arkadaşlarımıza başsağlığı yakınlarına sabırlar, yaralanan ve şiddet gören arkadaşlarımıza şifalar diliyorum, Allah hepimizi böyle olaylardan korusun.

Dr. Serkan Akıncı

KonAHED Yönetim Kurulu Üyesi

Faydalı Linkler

© KonAHED – Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı