Yine Şiddetle Sarsıldık.

Değerli arkadaşlar ;

Ülkemizde sağlık hizmetindeki sorunlarının başında her geçen gün artarak devam eden sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet gelmektedir. Bu konuyu mümkün olan her platformda dile getirdik ve çözüm gelene kadar dile getirmeye devam edeceğiz.

Meclisteki Sağlıkta şiddet yasası görüşmelerinde çok ümitlendik ve mümkün olduğunca müdahil olup konunun önemini ve çözüm için yapılması gerekenleri ilettik.

Gelinen noktada arzu edilen düzenlemelerin ve caydırıcı cezaların çıkmaması üzerine, Genel müdürlük ve Bakanlıkta yaptığımız görüşmelerde sahanın rahatsızlığını ve beklentilerini tekrar tekrar anlattık.

Ancak gördük ki; malesef sağlıkta şiddet devam etmekte ve her türlü özveriyi göstererek çalışmakta olan sağlık çalışanları ne yazık ki kendilerini güvende hissetmemektedir.

Sağlığın genel sorunu olan şiddet konusunu dile getirip çözüm için çalışırken hizmet verdiğimiz kişilere mağduriyet oluşturmadan demokratik yollardan idareye en güçlü mesajı verebilmenin yollarını aradık.

Sonuç olarak halkı yanımıza alarak onlar ile birlikte el ele verilecek mesajın, bizleri idare edenlerde ve halkımızda en güçlü etkiyi oluşturacağı düşüncesi ile bir dizi karar aldık ve sonuç itibari ile ;

1- afiş çalışması

2- Hasta çağrı monitörlerimizde bu konunun vurgulanması

3- Çarşamba günü saat 11:00 de hastalarımızı da ASM miz önüne davet ederek ( ASM ismi görülecek şekilde )her ASM de, hasta, hasta yakını ve ASM deki tüm personelin ”sağlıkta şiddete hayır , sağlık hizmeti ve şiddet bir arada olmaz” sloganları ile fotoğraf çekimi

4- Aynı slogan ile hasta ve yakınlarından katılmak isteyenler ile kısa video kaydı yapılması

5- Bu toplanan resimler ile büyük bir puzzle yapılması.

6- Çekilen videolar ile VTR hazırlanması

7- Ayrıca her ASM de üzerinde ”Sağlıkta şiddeti kınıyoruz ve önlenmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını destekliyor ve Meclis’ten bir an önce düzenlenerek çıkarılmasını talep ediyoruz” yazan bir kağıda ASM mize gelen tüm hasta ve hasta yakınlarımızdan imza alarak Konya olarak mümkün olan en fazla sayıda imza toplayarak bu imzaların milletvekili ve Sağlık idarecilerine ulaştırılmasının sağlanmasını planladık.

Ayrıca bu imza kampanyasını KonAHED projesi olarak başlatarak tüm ülkeye yayılması için girişimlerde bulunmaya karar verdik.

8-Yapılacak basın toplantısı ve açıklaması ile KonAHED olarak konuya verdiğimiz öneme dikkat çekmek üzere ,çekilen görüntülerin basın ile paylaşılması

9-Toplanan imzalar ile Bakanlık ve Meclis’e giderek teslim edilmesi ( eğer imkan olursa diğer illerden gelecek imzalar ile birleştirilerek KonAHED öncülüğünde toplu olarak verilmesi)

Bu konuda bizler ile birlikte olacağınızdan eminiz.

Emekleriniz ve bu kampanyaya desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla…

Faydalı Linkler

© KonAHED – Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı